شیو چیست ؟

شیو به معنای اصلاح موهای زائد است که همان کلمه (shave) به انگلیسی است. شیو کردن برای همه انسان‌های روی کره زمین یه دغدغه و مسئله است که عمدتا باعث نارضایتی آنهاست. عمده افراد همواره به دنبال حذف این موها از روی بدن و صورت خود می‌باشند.
ما در این مقاله می‌خواهیم به بهترین روش‌های اصلاح موهای زائد بدن (از جمله شیو) اشاره کنیم که با استفاده از این روش‌ها می‌توانید رضایت بیشتری از ظاهر و بدن خود داشته باشید.

شیو بدن چیست ؟ شیو کردن چیست ؟

اصلاح موهای زائد با شیو کردن - شیو چیست ؟

اگر می‌خواهید از کم هزینه ترین راه برای از بین بردن موهای زائد بدن خود استفاده کنید، باید به روش شیو کردن موهای زائد بدنتان را از بین ببرید. شیو کردن به معنای حذف کردن موهای زائد بدن با ژیلت و تیغ می‌باشد که برای اکثر نقاط بدن کاربرد دارد.
برخلاف تصور همه که فکر می‌کنند شیو کردن باعث افزایش موهای زائد بدن می‌شود، تحقیقات نشان داده با این روش، موها تنها از سطح پوست شما قطع می‌شوند و شیو کردن با ریشه موهای شما در ارتباط نیست.

شیو کردن و افزایش رشد موها

پس شیو کردن نمی‌تواند سبب افزایش رشد موهای زائد بدن شود. یکی از معایب این روش ممکن است قرمز شدن سطح پوست یا بریدگی در قسمت‌های حساس بدن باشد که پیشنهاد می‌کنیم برای رفع این مشکل با دقت بیشتری این کار را انجام دهید و پس از شیو کردن از لوسیون‌ها، خنک‌کننده‌های پوست و آب‌رسان استفاده کنید.

سایر روش های اصلاح موهای زائد بدن

کرم موبر

امروزه کرم‌های موبر طرفداران زیادی دارند؛ چراکه بدون هیچ‌گونه درد و خونریزی می‌توانید موهای زائد بدن خود را از بین ببرید. کرم‌های موبر معمولاً حاوی مواد گیاهی و معدنی هستند که در کمترین زمان می‌توانند به بهترین شکل اصلاح موهای زائد بدنتان را انجام دهند.

اصلاح موهای زائد با کرم موبر

متأسفانه برخی از پوست‌ها به کرم موبر حساسیت نشان می‌دهند. پس بهتر است قبل از استفاده کامل از آن، ابتدا کرم موبر را به قسمتی از بدن خود بمالید و پس از تست، اگر دچار خارش و سوزش نشدید، می‌توانید از این روش کاربردی برای اصلاح موهای زائد بدن خود استفاده کنید.

 

مطالب مشابه:

بهترین کاندوم برای لذت بیشتر کدام است ؟

 

 

بند انداختن

یکی از سنتی‌ترین و قدیمی‌ترین روش‌های اصلاح موهای زائد بدن بند انداختن است. این روش کمی دردناک و شاید با التهاب پوست همراه باشد؛ اما به خوبی می‌تواند از پس موهای زائد بدن شما برآید. استفاده از این روش برای افرادی مناسب است که می‌خواهند حداقل یک هفته از شر موهای زائد خود راحت شوند.

اصلاح موهای زائد با بند انداختناکثر خانم‌ها از روش بند انداختن برای صورت خود استفاده می‌کنند و یا قسمت‌هایی مانند دست و پای خود را با کمک این روش اصلاح می‌کنند. یکی از مزایای این روش صاف و روشن شدن پوست است که بعد از اصلاح می‌توانید شاهد آن باشید.

اپیلاسیون

اپیلاسیون در واقع به معنای از بین بردن فولیکول مو است که در ایران، استفاده از موم و وکس را اپلاسیون می‌نامند. این روش کمی دردناک و با سوزش همراه است. پس اگر طاقت درد کشیدن را ندارید اصلاً از این روش استفاده نکنید.

اصلاح موهای زائد با اپیلاسیون

البته که موم و وکس به‌عنوان یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌ها برای اصلاح موهای زائد بدن خانم‌ها شناخته می‌شود؛ چراکه تا مدتی از شر موهای زائد بدن راحت می‌شوید. در واقع اپیلاسیون یک روش موقت برای از بین بردن موهای زائد می‌باشد که به‌مرورزمان می‌تواند از شدت رشد موهای زائد بدن شما بکاهد.

پودر موبر

این روش از قدیم‌الایام بسیار کاربرد داشته و قدیمی‌ها معتقد بودند با استفاده از پودر موبر بدن لطیف‌تر شده و پوست روشن‌تر می‌شود. پودر موبر برای افرادی مناسب است که طاقت هیچ‌گونه درد و سوزش را ندارند و می‌خواهند با کمترین هزینه اصلاح موهای زائد بدن خود را انجام دهند.

اصلاح موهای زائد با پودر موبر

ناگفته نماند که در هنگام استفاده از پودر موبر باید طبق دستورالعملی که روی جعبه نوشته شده عمل کنید تا این روش بیشترین تأثیر را روی موهای زائدتان داشته باشد و دچار سوختگی و التهاب پوستی نشوید. لازم به ذکر است بدانید استفاده از پودر موبر معایبی هم دارد که ازجمله آن‌ها وقت‌گیر بودن، بوی نامطبوع و نیاز به‌دقت فراوان است.

ماشین اصلاح برقی

یکی دیگر از روش‌های اصلاح موهای زائد بدن که بیشتر برای صورت استفاده می‌شود، ماشین اصلاح برقی است که اصطلاحاً به آن موزر هم می‌گویند. استفاده از موزرها نیاز به منبع انرژی برقی دارد. البته برخی از این ماشین‌های اصلاح با باتری هم کار می‌کنند.

اصلاح موهای زائد با ماشین اصلاح برقی

در هنگام استفاده از ماشین اصلاح برقی بهتر است دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا ممکن است دچار زخم و خراشیدگی روی پوست شوید. برای اصلاح با ماشین اصلاح برقی، بهتر است از مواد لیز کننده سطح پوست و یا کف‌های مخصوص اصلاح، استفاده کنید. ناگفته نماند که این روش بیشتر برای اصلاح صورت آقایان کاربرد دارد.

لیزر

 یکی از بهترین و جدیدترین روش‌های حذف موهای زائد بدن لیزر می‌باشد. این روش یک تکنیک به روز، برای اصلاح موهای زائد به صورت دائمی است. در حقیقت افرادی که می‌خواهند به صورت دائمی، از شر موهای زائد بدن خود راحت شوند، می‌توانند از این روش کاربردی استفاده نمایند.

اصلاح موهای زائد با لیزر

شایان به ذکر است که لیزر یکی از پرهزینه‌ترین روش‌های اصلاح موهای زائد بدن است که با از بین بردن فولیکول مو سبب جلوگیری از رشد دوباره مو می‌شود. دوره درمان معمولاً بین شش ماه تا یک سال است که بستگی به نوع پوست و شدت رویش موهای زائد هر فرد دارد. ممکن است دوره درمان لیزر بیشتر از یک سال هم طول بکشد و جلسات شارژ آن هم باید انجام شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد.

IPL

اصلاح موهای زائد با IPL (لیزر خانگی)

یکی دیگر از رایج‌ترین روش‌های حذف موهای زائد بدن، استفاده از IPL می‌باشد که به آن لیزر خانگی نیز می‌گویند. البته این کار در آرایشگاه‌ها نیز انجام می‌شود و تا ۷۵ درصد می‌تواند موهای زائد را از بین ببرد.

الکترولیز

اصلاح موهای زائد با الکترولیز

الکترولیز در واقع فولیکول مو را مستقیماً به کمک جریان الکتریکی درگیر می‌کند و غیرفعال می‌نماید. دوره درمان الکترولیز بیشتر از یک سال طول می‌کشد و این روش می‌تواند به‌طور دائمی و صددرصد موهای زائد بدن را از بین ببرد. البته این روش نسبت به لیزر با دردسرهای بیشتری همراه است؛ اما تاثیر فوق العاده‌ای هم دارد.

ماشین اپی لیدی

عملکرد ماشین اپی‌لیدی کمی شبیه به بند انداختن می‌باشد؛ اما نیاز به حرکات دست ندارد و دردسر کمتری نسبت به بند انداختن دارد. ماشین‌های اپی‌لیدی با بیرون کشیدن موهای زائد به صورت موقت آن‌ها را از بین می‌برد. این روش از اصلاح، بیشتر برای خانم‌ها که موهای ظریف‌تری دارند، کاربرد دارد.

اصلاح موهای زائد با ماشین اپی لیدی

از معایب ماشین‌های اپی لیدی، عوض کردن جای فولیکول مو و تغییر دادن جهت رشد مو است و می‌تواند خون‌رسانی را تحریک نموده و باعث افزایش رشد موها شود.

 

اصلاح موهای زائد از گذشته تاکنون

جالب است بدانید سابقه حذف موهای زائد بدن به حدود ۱۱ هزار سال پیش بازمی‌گردد و مختص جامعه امروز و افراد حال حاضر نیست. در مجموع می‌توان گفت حذف موهای زائد بدن دلایل متفاوتی همچون سلامت، بهداشت، زیبایی، فرهنگ و... دارد و تمامی این دلایل هم می‌تواند درست و به جا باشد.

اصلاح موهای زائد از گذشته تاکنون

 

پس تمام افرادی که به سن بلوغ رسیده‌اند، نیاز به حذف موهای زائد بدن دارند تا هم اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و هم از سلامت و بهداشت بهتری برخوردار شوند.

چه نقاطی از بدن نیاز به اصلاح موهای زائد دارند؟

چه نقاطی از بدن نیاز به اصلاح موهای زائد دارند؟

اغلب خانم‌ها از رویش مو در قسمت‌های مختلف بدن خود ناراضی هستند و تقریباً اکثر روش‌ها برای اصلاح موهای زائد بدن را امتحان نموده‌اند. آقایان نیز برای اصلاح صورت، زیر بغل و ناحیه تناسلی خود نیاز به اصلاح موهای زائد بدن دارند.
در حقیقت از زمان نوجوانی و سن بلوغ افراد این نیاز را در ظاهر خود احساس می‌کنند و به دنبال روش‌هایی برای حذف موهای زائد بدن خود هستند.

اشکال مختلف رشد مو

بهتر است بدانید رشد مو اشکال متفاوتی دارد و تنها به رشد طبیعی ختم نمی‌شود.

رشد طبیعی موهای زائد

اولین حدس در مورد شکل رشد موهای زائد، رشد به صورت طبیعی می‌باشد که تقریباً همه انسان‌ها آن را تجربه می‌کنند. این موهای زائد، ممکن است در قسمت بیکینی، دست، پا و صورت هر فردی رشد پیدا کند که افراد اغلب ترجیح می‌دهند این موها را حذف کنند.

هیرسوتیسم

موهای زائد از نوع هیرسوتیسم

به صورت طبیعی موهای زائد خانم‌ها همیشه کمتر از آقایان است؛ چون الگوی رشد موی خانم‌ها با آقایان متفاوت است. اما اگر خانمی با مشکل هیرسوتیسم روبرو باشد، رشد موهای زائد بدنش مانند آقایان می‌شود.
برای مثال اگر یک خانم با مشکل هیرسوتیسم روبرو باشد ممکن است موهای زائد بدنش دو برابر و یا چند برابر شود؛ یعنی در قسمت سینه و یا صورت‌های زائد به شکل مردانه رشد کند.

هایپرتریکوز

موهای زائد از نوع هایپرتریکوز

اگر خانمی متوجه رویش موهای ضخیم روی شکم، پشت، سینه و صورت شود، باید به این عارضه مشکوک شد. در واقع هایپرتریکوز هنگامی رخ می‌دهد که رشد موهای زائد تحت تأثیر تحریکات هورمونی قرار بگیرد و از حالت طبیعی خود خارج شود.
دلیل این مشکل می‌تواند به دلیل ارثی بودن، ناشی از هایپرتیروئید و شاید از عوارض داروهایی مانند فنی‌توئین و یا ماینوکسیدیل باشد.

انواع موهای زائد بدن

بهتر است قبل از اینکه به دنبال روش‌هایی برای حذف موهای زائد باشید، انواع موهای زائد بدن را بشناسید و مطابق با آن برای هر قسمت از بدن خود یک روش عالی و کاربردی را انتخاب کنید.

ترمینال

این نوع از موهای زائد معمولاً در قسمت زیر بغل و بیکینی (ناحیه تناسلی زنان و مردان) رشد پیدا می‌کنند که در آقایان در قسمت پاها، پشت، صورت و سینه نیز مشاهده می‌شود.

ولوس

نوع دیگر موهای زائد که بسیار نرم و کوتاه هستند، ولوس نام دارد. این موها معمولاً در پشت بازو، صورت و یا ران پای خانم‌ها رشد پیدا می‌کند که رنگ آن هم کاملاً بستگی به پوست هر شخص دارد.

 

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله در مورد بهترین روش های اصلاح موهای زائد بدن صحبت کردیم. شما با توجه به نوع و شکل موهای زائد بدن خود و میزان بودجه‌ای که می‌توانید برای این کار صرف کنید، می‌توانید یکی از این روش‌ها را برای اصلاح به کار بگیرید.