تست بارداری خانگی (بی بی چک) – تست حاملگی خانگی

انواع تست بارداری

اساس روش های تشخیص بارداری و تست بارداری خانگی، بر پایه اندازه گیری مقدار هورمون "گونادوتروپین جفتی انسان" در ادرار است. این هورمون که یکی از هورمون های بارداری است با نام مخفف "HCG" شناخته می شود. هورمون hcg توسط سلول های جفت، با جایگیری تخمک بارور شده در رحم، تولید می شود و به جریان خون وارد می شود.
برای استفاده از هرکدام از روش های تست بارداری باید نکاتی را دانسته و رعایت کنید که همه آنها را در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

زمان تشخیص بارداری - چه زمانی تست بارداری بدهیم

زمان تشخیص بارداری

برای اینکه نتیجه دقیق تری از تست بارداری با ادرار به دست آید، باید به زمان انجام تست بسیار دقت کنید. انواع تست های خانگی نتیجه دقیق خود را حداقل یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی نشان می دهند. به صورت کلی تست بارداری باید زمانی صورت پذیرد که حداقل یک هفته از موعد پریود گذشته باشد یا حدود یک تا دو هفته از رابطه جنسی گذشته باشد.
در صورتی که تست بارداری را زودتر از موعد مناسب انجام دهید، احتمال درست نبودن نتیجه آن بسیار زیاد می تواند باشد. پس به این مسئله دقت کنید که باید حدود 7 الی 12 از زمان باروری تخمک گذشته باشد که میزان هورمون HCG به مقداری باشد که بتوان وجود آن را تشخیص داد.

علائم بارداری و زمان تست بارداری

عقب افتادن قاعدگی (یکی از نشانه های ملموس و قابل اطمینان است و در صورتی که در موعد مقرر پریود نشدید، می توانید تست بارداری بدهید)

درد گرفتن سینه ها (سوزش نوک پستان ها، تیره شدن رگ های پستان) که به دلیل افزایش هورمون ها و افزایش جریان خون اتفاق می افتد.

دل درد و دل پیچه و انقباضات شکمی (دردهای مشابه پریود حس می شود اما خونریزی وجود ندارد. این دردها به دلیل لانه گزینی و جنین در رحم است)

اشتهای کم و بد غذایی

حالت تهوع

تکرر ادرار

احساس خستگی

بهترین زمان انجام تست بارداری در شبانه روز

بهترین زمان انجام تست بارداری

بهترین زمان برای انجام تست بارداری زمانی است که مثانه پر باشد و هورمون HGC در بدن انباشته شده باشد. در نتیجه بهترین زمان انجام تست بارداری صبح زود است زیرا در طول شب هورمون در بدن انباشته شده و ادرار کاملا غلیظ است.

برخی نکات مهم در انجام تست بارداری

نکات مهم در انجام تست بارداری

قبل از انجام تست، مایعات کم مصرف کنید تا ادرار رقیق نشود.

تست بارداری استاندارد و با راهنمای استفاده بخرید.

به تاریخ مصرف کیت مربوطه دقت کنید.

در صورت عدم پیروی از دستور العمل تست، ممکن است نتیجه درست نباشد.

ممکن است تولید هورمون HCG به دلیل وجود یک تومور در بدن باشد و حاملگی واقعا رخ نداده باشد (بی بی چک مثبت و عدم بارداری)

در صورت نقص در عملکرد تخمدان ها، ممکن است جواب تست درست نباشد.

دقت تست بارداری

در صورتی که از تست های بارداری خانگی طبق دستور العمل ها استفاده کنید، می توانند بسیار دقیق باشند. دقت این تست ها می تواند تا 99% باشد؛ البته برخی کیت های بارداری ممکن است به ندرت جواب دقیق را ندهند. به همین دلیل برای اطمینان از جواب تست خود، می توانید به پزشک مراجعه کنید.

روش استفاده از تست بارداری

تمامی تست های بارداری خانگی (بی بی چک ها) از یک روش مشابه برای تشخیص بارداری استفاده می کنند. همانطور که گفتیم، این تست به وسیله سنجش میزان هورمون HGC موجود در ادرار عمل می کند. بسته به نوع تست باید یا با قطره چکان مقداری از ادرار خود را در جای معین بریزید یا اینکه تست را در درون ظرف ادرار فرو ببرید. برای مشخص شدن نتیجه تست، نیاز است که چند دقیقه صبر کنید.

عکس بی بی چک مثبت و منفی چگونه است ؟

عکس بی بی چک مثبت

در بیشتر مدل های تست بارداری، از دو خط برای تشخیص بارداری و عدم بارداری استفاده می شود. ظاهر شدن یک خط به معنی منفی بودن جواب تست و حامله نبودن است. ظاهر شدن دو خط بر روی تست به معنی مثبت بودن جواب و باردار بودن است. همچنین در صورتی که یکی از دو خط، کمی کمرنگ تر باشد، یعنی احتمال بارداری وجود دارد.
در برخی تست ها حالت چهارمی وجود دارد و به این صورت است که هیچگونه علامتی بر روی تست ظاهر نمی شود و نیاز است برای انجام تست کمی صبر کنید. بی بی چک های دیجیتالی با نمایش کلمه pregnant یا not pregnant وضعیت بارداری را نشان می دهند. در زیر می توانید عکس بی بی چک مثبت و انواع حالات دیگر را مشاهده کنید.

 

بی بی چک مثبت کاذب

بی بی چک مثبت کاذب

تست بارداری ممکن است در مواردی به صورت کاذب مثبت شود و این یعنی اینکه تست مثبت است اما فرد واقعا باردار نیست. این مسئله به یکی از دلایل زیر می تواند باشد:

  • بارداری شیمیایی
  • بارداری خارج رحمی
  • سقط خودبه خود یا عمدی جنین
  • استفاده اشتباه از تست
  • خط کمرنگ (خطوط تبخیر شده)
  • مصرف برخی داروها از جمله (نوارل، پرگنیل، اویدرل و پروفاسی)
  • وجود برخی بیماری ها یا عفونت ها

 

در صورت مثبت شدن تست بارداری خانگی باید چه کاری انجام داد ؟

در صورتی که از تست بارداری شما مثبت شد، می توانید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با انجام آزمایش خون یا ادرار، سطح هورمون HCG بدن شما سنجیده شود و از حامله بودن خود مطمئن شوید.

شما می توانید برای خرید بی بی چک بر روی کلمه "خرید بی بی چک" کلیک کنید و این تست را با قیمتی مناسب از سایت لاولامارکت تهیه کنید. همچنین در لاولامارکت انواع لوازم زناشویی و بهداشت جنسی موجود است که می توانید لوازم مورد نیاز خود را در بسته بندی محرمانه درب منزل تحویل بگیرید.

خرید بی بی چک

 

سوالات متداول :

زودترین زمانی که بی بی چک نشون میده چقدره ؟

بیبی چک کی نشون میده ؟

بی بی چک چند روز بعد از بستن نطفه جواب میده ؟

چه زمانی از بی بی چک استفاده کنیم ؟

بی بی چک بعد از چند روز نشون میده ؟

یکی از بهترین و مطمئن ترین زمان ها برای انجام تست خانگی بی بی چک، 5 تا 10 روز پس از عقب افتادن دوره ماهیانه (پریود) است.