در این بخش سعی می کنیم حکم شرعی استفاده از کاندوم خاردار را مطابق با فتوای مراجع معظم تقلید بررسی کنیم:

خدواوند زن ها و مردها را مکمل همدیگر آفریده است و آن ها را مایه آرامش همدیگر قرار داده است تا در کنار همدیگر بتوانند رشد و تعالی پیدا کنند و از همدیگر لذت ببرند.

لذت جنسی را می توان یکی از مهم ترین لذت های زن و شوهر از همدیگر دانست که خدای متعال آن را وسیله ای برای ادامه نسل بشر قرار داده است. اما هر رابطه جنسی قرار نیست به بچه دار شدن ختم شود و در بسیاری از موارد خانواده ها سعی می کنند با استفاده از اقدامات پیشگیرانه مانع بارداری شوند.

 در این میان استفاده از کاندوم و قرص های ضد بارداری  به علت راحتی در استفاده و نداشتن عوارض، نسبت به بقیه روش ها محبوبیت بیشتری دارند.

کاندوم ها در شکل ها و اندازه و با ویژگی های خاصی طراحی و تولید می شوند که در این میان کاندوم های خاردار یکی رایج ترین انواع کاندوم ها می باشد که می تواند لذت جنسی را برای افراد تا حد زیادی افزایش دهد. اما سوالی که پیش می آید این است که حکم شرعی استفاده از کاندوم خاردار چیست؟ و آیا استفاده از آن از نظر شرعی اشکالی دارد یا نه؟

کاندوم خاردار چیست و چرا افراد از آن استفاده می کنند؟

کاندوم خاردار

کاندوم خاردار در واقع کاندوم هایی هستند، که سطح خارجی آن ها به وسیله برجستگی های ریز یا درشت پوشانده شده است و در نتیجه میزان تحریک در ناحیه واژن بانوان را بیشتر می کند و لذت جنسی خانم ها را بیشتر می کند و همچنین باعث می شود که آقایان هم در ارضا همسر خود موفق تر عمل کنند.

در نتیجه میزان رضایت طرفین از رابطه جنسی بیشتر خواهد شد. این کاندوم ها علاوه بر افزایش لذت جنسی، از بارداری جلوگیری کرده و همچنین مانعِ انتقال بیماری های مقاربتی می شوند. البته این را هم در نظر داشته باشید که خارهای این نوع کاندوم نرم بوده و به آلت تناسلی بانوان آسیبی وارد نمی کند.

 

احکام مراجع مختلف در مورد حکم استفاده از کاندوم خاردار

حکم استفاده از کاندوم در اسلام طبق فتاوای مراجع تقلید به شرح زیر است:

استفتای مقام معظم رهبری [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

بر اساس استفتائات مقام معظم رهبری استفاده از انواع کاندوم و به خصوص کاندوم های خاردار فی نفسه اشکال ندارد و زوجین می توانند از آن استفاده کنند به شرطی که به هیچ یک از طرفین آسیبی وارد نکند.

فتوای آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی) [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

از نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی زن و شوهر به هر صورتی که تمایل داشته باشند می توانند از همدیگر لذت ببرند و همچنین استفاده از هر وسلیه مشروعی که ضرری نداشته باشد برای جلوگیری از بارداری ذاتا مجاز است مگر در مواردی که باعث نازایی مرد یا زن برای همیشه شود.

با توجه به آنچه گفته شد و نظر به اینکه کاندوم خاردار عوارضی برای زوجین ندارد استفاده از کاندوم خاردار از نظر آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی) اشکالی ندارد.

فتوای آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی) [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

بنا بر فتوای این مرجع عالی قدر استفاده از انواع کاندوم مانعی ندارد و می توان از کاندوم خاردار برای برقراری ارتباط جنسی استفاده کرد.

نظر آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی) [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

بر طبق نظر آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی) استفاده از وسیله ای فیزیکی (کاندوم خاردار یا حلقوی) که باعث تحریک بیشتر و افزایش لذت جنسی در هر یک از طرفین می شود بنا بر احتیاط واجب حرام است.

 ولی اگر استفاده از وسایل شیمیایی همانند داروهای تاخیری و کرم ها باعث لذت بیشتر، زود انزالی یا تاخیر انزال شود فی نفسه اشکال ندارد و استفاده از آن ها جایز می باشد.

همچنین اگر مردی برای جلوگیری از بارداری بخواهد از کاندوم یا کاپوت استفاده کند، احتیاط واجب حکم می کند که رضایت همسرش را به دست آورد.

فتوای آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی) [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

 بنا بر فتوای آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی) استفاده از کاندوم خاردار از نظر شرعی اشکالی ندارد.

نظر آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

از نظر آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) استفاده از کاندوم خاردار بنا بر احتیاط واجب حرام است.

فتوای آیت الله هادوی تهرانی [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

آیت الله هادوی تهرانی استفاده از کاندوم خاردار را جایز می دانند.

فتوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی [در مورد استفاده از کاندوم خاردار]

بنا بر فتوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در صورتی که هر دو طرف راضی باشند، به کار بردن کاندوم خاردار مانعی ندارد.

استفاده از کاندوم خاردار از نظر اکثریت مراجع تقلید مجاز بوده و استفاده از آن هیچ مشکلی ندارد. البته برخی از مراجع عالیقدر این موضوع را منوط کرده اند به این که به هیچکدام از طرفین آسیبی وارد نشود.

تنها آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی) و آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی) استفاده از کاندوم خاردار را بنا بر احتیاط واجب حرام می دانند. احتیاط واجب به این معنا است که مجتهد در آن فتوایی ندارد به حکم قطعی و نهایی دست پیدا نکرده است.
درحکم احتیاط واجب، مکلف یا باید به همان حکم احتیاط عمل کند و یا می تواند به نظر مرجع تقلیدی که از مرجع تقلید خودش از نظر علمی و فقهی درجه بالاتری دارد مراجعه کند.

در واقع در این حالت مرجع تقلید به حرام بودن موضوع فتوا نداده است بلکه به گونه ای عمل می کند که اگر چیزی حرام باشد از آن دوری کرده باشند. در مجموع می توان اینگونه نتیجه گرفت که هیچکدام از مراجع عالی قدر به حرام بودن کاندوم خاردار حکم قطعی نداده اند و فقط جانب احتیاط را رعایت کرده اند.

 

حکم استفاده از کاندوم (به صورت کلی)

یکی از سوالات پر تکرار افراد معتقد و متدین، حکم استفاده از کاندوم در اسلام است. خرید کاندوم و استفاده از آن به عنوان یکی از راه های افزایش لذت در لحظه انزال و همچنین پیشگیری از بارداری یک راهکار عالی است. از طرفی کاندوم باعث جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی می شود. در زیر، حکم استفاده از کاندوم را از نظر مراجع مختلف برای شما آورده ایم و بیان کرده ایم که استفاده از کاندوم از نظر شرعی به چه صورت است:

مقام معظم رهبری

بر اساس نظر آیت الله العظمی خامنه ای، فی نفسه اشکال ندارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی

بر اساس نظر ایشان، به صورت کلی براي جلوگيري از انعقاد نطفه، استفاده از هر وسيله مشروعی که ضرری به مرد و زن نرساند و باعث نقص آنها در قابلیت تولید مثل نشود، ذاتا مجاز است.

آیت الله العظمی وحید خراسانی

اگر ضرر مهمی به آنها نرساند، و اگر لذت جنسی غیر از اصلِ نزدیکی برای زن یا شوهر نداشته باشد، اشکالی ندارد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

در صورت رضایت هردو طرف (مرد و زن)، مانعی ندارد.

آیت الله العظمی سیستانی

در صورتی که شوهر بخواهد برای پیشگیری از بارداری همسرش از کاندوم استفاده کند، بنابر احتیاط واجب باید رضایت او را به دست آورد.

آیت الله هادوی تهرانی

بر اساس نظر ایشان، مجاز است.

 

خرید کاندوم خاردار

کاندوم بیگ دات

شما می توانید برای مشاهده یا خرید انواع کاندوم خاردار و خار درشت، روی نوشته پایین بزنید:

خرید کاندوم خاردار