دوش واژینال چیست

در یک جمله می توان گفت که دوش واژینال یک وسیله بهداشتی است که خانم ها از آن برای شستشوی ناحیه تناسلی خود استفاده می کنند. برخی خانم ها ممکن است به دلایلی نیاز داشته باشند قسمت خارجی یا داخلی دستگاه تناسلی خود را تمیز کنند.
از دوش واژینال برای عفونت قارچی یا سایر مشکلات پوستی ناحیه واژینال استفاده می شود. دوش واژینال یک وسیله مناسب برای شستشوی واژینال است. شاید یپرسید شستشوی واژینال چیست ؟ منظور از شتشوی واژینال تمیز کردن و شستشوی مجرای واژن به مقاصد مختلف است.

دوش واژینال
در حال حاضر ابزار و وسایل حوزه سلامت تنوع بیشتری پیدا کرده اند و استفاده از آنها شایع تر شده است. حدود 40-20 درصد زنان آمریکایی در سنین 44-15 سالگی از دوش واژینال استفاده می کنند و این آمار در میان زنان اسپانیایی و آفریقایی-آمریکایی بالاتر است.
تلاش برای تمیز کردن واژن با دوش یا محصولات مشابه ممکن است باعث التهاب و تغییر pH واژن شود. در این مقاله، ما در مورد آناتومی واژن، نحوه تمیز کردن و اینکه از کدام روش های تمیز کردن اجتناب باید کرد، بحث می کنیم.

نحوه استفاده از دوش واژینال چگونه است؟

نحوه استفاده از دوش واژینال

طرز استفاده از دوش واژینال به این صورت است که ابتدا محلول تهیه شده حاوی آب و مواد مورد استفاده را باید داخل مخزن بریزید و مخزن را کمی فشار داده تا مقداری محلول و هم چنین هوای مخزن از آن خارج شود.
حال قسمت نازل را تا 5 سانتی متر درون واژن فرو کرده و مجدد مخزن را فشار دهید تا زمانی که تمام محلول وارد واژن شود، و در آخر دوش را به خوبی شسته و اجازه دهید تا خشک شود.

 

دوش واژینال چیست - منظور از دوش واژینال چیست

دوش واژینال به انگلیسی (Vaginal shower) وسیله ای است که از دو بخش مخزن و نازل ایجاده شده و جهت شستشوی واژن به کار می رود و می توان آن را از داروخانه ها می توان تهیه نمود. در این وسیله، یک کیسه یا بطری وجود دارد که سر آن یک لوله قرارگرفته که به سمت واژن گرفته می شود و مواد شستشو دهنده را به درون آن وارد می کند.

عکس دوش واژینال

در زیر می توانید عکس دوش واژینال در انواع مختلف را مشاهده کنید:

عکس دوش واژینال

کاربرد دوش واژینال چیست ؟

از دوش واژینال برای رفع بوی بد واژن و آلودگی های مربوط به رحم بعد از رابطه جنسی و همچنین ترشحات پس از عادت ماهیانه استفاده می شود. از دوش واژینال برای عفونت قارچی که به دلایل مختلفی ممکن است در خانم ها ایجاد شود نیز استفاده می شود. بوی غیر طبیعی واژن و یا ترشحات غیرطبیعی می تواند وجود عفونت را نشان دهد.

رفع بوی بد واژن با کمک کاندوم

یکی از وسایلی که کمک می کند تا بوی بد واژن در حین رابطه زناشویی حل شود، کاندوم میوه ای است. کاندوم میوه ای با داشتن اسانس و رایحه مطبوع میوه ای کمک می کند تا در حین رابطه جنسی از شر بوی بد خلاص شوید. برای مشاهده یا خرید این محصول می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید کاندوم میوه ای

 

دوش واژینال برای جلوگیری از بارداری هم هست ؟

این وسیله راه حلی برای جلوگیری از بارداری محسوب نمی شود زیرا نمی توان اسپرم های چسبناک را به این طریق و به راحتی از واژن خارج نمود.

دوش واژینال با چه موادی انجام می شود ؟

دوش واژینال با سرکه – سرکه سیب

دوش واژینال با سرکه

سرکه یکی از موادی است که سشتشوی واژن از آن استفاده می شود. بدین منظور باید 4 قاشق چایخوری سرکه را در نیم لیتر آب گرم حل کرده و داخل مخزن بریزید و استفاده کنید.

 

پریود چیست

برای مطالعه این مطلب بر روی کلمه "پریود چیست" کلیک کنید.

 

دوش واژینال با بتادین - دوش واژینال بتادین چیست

دوش واژینال با بتادین

بتادین یکی از مواد ضدعفونی کننده است که احتمالا تا به حال برای زخم های خود از آن استفاده کرده اید. روش استفاده از دوش واژینال بتادین به این صورت است که باید 15 میلی لیتر بتادین را در حدود 280 میلی لیتر آب ولرم ریخته و داخل مخزن بریزید و استفاده کنید.

دوش واژینال با جوش شیرین

دوش واژینال با جوش شیرین

2 قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب گرم حل کرده و از آن برای شستشوی واژن استفاده کنید. به عوارض شستشوی واژن با جوش شیرین نیز توجه داشته باشید که ممکن است برای شما در صورت داشتن برخی بیماری ها و مشکلات، عوارضی ایجاد کند.

پوویدون آیداین دوش واژینال چیست ؟

پوویدون آیداین دوش واژینال چیست ؟

دوش پوویدون آیداین (Povidone Iodine Douche) یک محلول بهداشتی مخصوص شستشوی واژن است که از آن به عنوان شستشو دهنده واژینال در درمان التهاب واژن که می تواند ناشی از التهاب غیر اختصاصی، کاندیدا، تریکوموناس یا عفونت‌های مهبل از آت استفاده می شود.
همچنین از این محلول قبل از انجام عمل های واژینال نیز استفاده می شود. از این محلول فقط برای مصرف واژینال باید استفاده شود و همچنین استفاده از این محلول در دوران حاملگی و شیردهی نیز مجاز نمی باشد.

 

مزایا و معایب استفاده از دوش واژینال چیست؟

واژن مایعات متنوعی تولید می کند که برای سلامت کلی آن مهم هستند لذا نباید سعی کنید با شستشوی واژن تمام بوی واژن را از بین ببرید. واژن سالم به طور طبیعی کمی بو دار!
شستشوی واژن الزاما عفونت های آن را برطرف نمی کند و در برخی موارد، حتی ممکن است باعث بدتر شدن آن مشکل شود. برای مثال استفاده از صابون های خشن ممکن است بافت ظریف واژن خشک شود که می تواند باعث سرایت باکتری های خطرناک واژن شود.

تحقیقات نشان می دهد که شستشوی واژن خطر طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی را افزایش می دهد. مطالعه 2013 در مورد زنان مصری که به طور مکرر دوشش می گرفتند نشان داد که این روش خطر زایمان زودرس و بیماری التهابی لگن را افزایش می دهد.
بنابراین افرادی که از دوش استفاده می کنند، پنج برابر بیشتر از سایر افراد، دچار واژینوز باکتریایی می شود.

عوارض دوش واژینال

در استفاده از دوش واژینال برای عفونت های قارچی به این نکته توجه کنید که از چه ماده ای استفاده می کنید. ماده مورد استفاده شما ممکن است علاوه بر اینکه تاثیر مثبت نگذارد، مشکل شما را نیز بیشتر کند. پس در استفاده از مواد مختلف دقت نظر داشته باشید و با پزشک نیز مشورت کنید.

عوارض دوش واژینال
کاربرد دوش واژینال می تواند برای رفع بوی نامطبوع واژن و حفظ سلامت رحم و واژن سودمند و مؤثر باشد اما به طورکلی شواهد علمی بسیار کمی در مورد مفید بودن استفاده از دوش واژینال وجود دارد. درواقع معایب کاربرد این روش بیشتر از مزایای آن است که این موارد عبارتند از:

 1. کاربرد دوش واژینال در زمان بارداری می تواند موجب افزایش خطر سقط جنین، بارداری خارج رحمی ، ناباروری یا حتی زایمان زودرس شود.
 2. وزن کم هنگام تولد و هم چنین بروز کوریوآمنیونیت (نوعی عفونت در غشاهای اطراف کودک)
 3. برهم ریختن تعادل PH و باکتری های واژن و افزایش عفونت (واژینوز باکتریایی (BV)و عفونت های مخمری)
 4. انتقال بیماری های مقاربتی از جمله HIV
 5. افزایش 70 درصدی بیماری های رحمی مانند بیماری های تناسلی و التهابات لگنی
 6. عفونت گردن رحم یا آندومتریت
 7. افزایش خطر سرطان دهانه رحم (سرویسیت)
 8. خشکی واژن در زنانی که از دوش واژینال استفاده می کنند که افراد مبتلا به خشکی واژن بیشتر از سایرین در معرض عفونت های مکرر، تکرر ادرار، خونریزی و درد هنگام مقاربت و پس از آن و خارش و سوزش واژن
 9. بوی نامطبوع واژن
 10. حساسیت و تحریک پذیری واژن

قیمت دوش واژینال – خرید دوش واژینال

قیمت دوش واژینال برای مخزن و لوله خرطومی خالی و بدون ماده شستشو دهنده چیزی در حدود 12 هزار تومان است.

نحوه تمیز نگه داشتن واژن

واژن عضوی است که خود به خود تمیز می شود و درواقع نیازی به تمیز کردن نیست و همچنین دوش گرفتن منظم نیز ضروری نیست. استفاده از روش های سد کننده مانند کاندوم، برای کاهش خطر بارداری، خشک تمیز نگه داشتن ناحیه واژن توصیه می شود.
ادرار کردن بعد از رابطه جنسی، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت مجاری ادراری و شستشو از جلو به عقب پس از ادرار کردن از مواردی است که می توانید با رعایت آن ها به تمیز و سالم نگه داشتن واژن کمک کنید.

توجه داشته باشید که مرطوب ماندن بیش از حد ناحیه تناسلی باعث افزایش بوی بد واژن می شود و باعث ایجاد عفونت شود. برای پیشگیری از این موضوع،  از لباس زیرهای با جنس 100 درصد پنبه که قابل تنفس است استفاده کنید تا از تعریق زیاد و عفونت جلوگیری شود.
همه واژن ها بوی طبیعی دارند و این بو در هر فرد متفاوت است و بوی طبیعی می تواند با گذشت زمان تغییر کند. به همین ترتیب، رویدادهایی مانند ورزش یا رابطه جنسی می توانند بوی طبیعی واژن شما را به طور موقت تغییر دهند. با چند مرحله ساده خطر ایجاد بوی شدید را می توانید کاهش دهید:

 1. بهداشت مناسب را راعایت کنید و به طور مرتب اندام تناسلی خود را بشویید. از صابون هایی که باعث تحریک پوست حساس می شوند خودداری کنید.
 2. پارچه های ساتن، ابریشم و پلی استر امکان جریان هوای کافی را ندارند و ممکن است رشد باکتری ها را تقویت کنند لذا از لباس زیرهای با این جنس پارچه استفاده نکنید.
 3. از محصولات خوشبو کننده با دقت استفاده کنید. اسپری ها و پودرها می توانند به رفع بوی واژن کمک کنند، اما از آن ها در داخل واژن خود استفاده نکنید.
 4. از پاک کننده های خشن مانند دوش در واژن خود استفاده نکنید. چراکه می توانند تعادل pH واژن را برهم بزنند و باعث تحریک و عفونت شوند.
 5. واژن به خودی خود تمیز است و مایعات ترشحی آن، منی، خون و مایعات دیگر را از بین می برد لذا نیازی نیست آن را با شستشوی های سخت تمیز کنید.

جلوگیری از عفونت واژن

جلوگیری از عفونت واژن

برای جلوگیری از عفونت، درد و حساسیت، بهتر است که از محصولات زیر استفاده نکنید:

 • دوش واژینال، حتی آن هایی که سازندگان ادعا می کنند بی خطر یا طبیعی هستند
 • اسپری های خوشبو کننده زنانه
 • عطرها
 • صابون های شوینده
 • صابون های عطری
 • استفاده از ژل لوبریکانت دارای مواد تنظیم کننده PH واژن در حین رابطه زناشویی 

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود ؟

درصورتی که فرد دچار تغییر ناگهانی در بوی واژن شود، به خصوص اگر بوی آن بسیار شدید باشد، باید به پزشک مراجعه کند.
هم چنین درصورت خروج ترشحات سفید یا زرد مایل به سبز، بوی مداوم واژن، سوزش، خارش، قرمزی و تورم در اطراف واژن، احساس درد هنگام مقاربت یا زمان ادرار کردن بهتر است به پزشک مراجه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود ؟
توجه داشته باشید که تمیز کردن مکرر باعث از بین رفتن بو نمی شود و حتی ممکن است عفونت را بدتر کند. دوش گرفتن منظم ممکن است مشکلات اساسی را پنهان کند و همچنین می تواند منجر به عوارض جدی شود.
توجه داشته باشید که دوش گرفتن قبل از مراجعه به پزشک می تواند تشخیص مشکل را دشوارتر کند.

از علائم عفونت مخمر واژن یا برفک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترشحات سفید یا زرد
 • سوزش وخارش
 • ترشحات با بافت تراکم
 • پوشش سفید روی پوشش خارجی دستگاه تناسلی
 • درد هنگام مقاربت

عفونت مخمر واژن یا برفک

اگر فردی مبتلا به عفونت باکتریایی باشد، احتمالاً علائم زیر را مشاهده می کند:

 • بوی ماهی
 • خارش
 • درد هنگام ادرار کردن
 • درد در هنگام رابطه جنسی

به طورکلی هیچ دلیل پزشکی برای تمیز کردن واژن وجود ندارد. استفاده از دوش و سایر روش های تمیز کردن ممکن است مفید باشد و شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد آن ها واژن فرد را به طور مؤثر و بدون خطر تمیز می کنند.درصورت تمایل به تمیز کردن واژن می توانید از آب گرم و از یک صابون ملایم استفاده کنید. اگر فردی دچار ترشحات غیرمعمول یا بوی نامطبوع واژن است، باید به پزشک مراجعه کند چراکه از اولین علائم عفونت است.

 

منبع: womenshealth