زود انزالی به عنوان یکی از رایج ترین مشکلات جنسی آقایان شناخته می شود. معمولا انزال زودرس بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه بعد از شروع دخول صورت می گیرد. در راه های درمان زود انزالی بصورت همزمان بر روی بدن و ذهن اقداماتی صورت میگیرد تا مرد به حالت روان تنی (سلامت جسمی و روحی) مناسب برای یک نزدیکی جنسی طولانی مدت دست پیدا کند. در مردانی که دچار بیماری عدم نعوظ آلت هستند، با وجود تحریک شدن، خون به مقدار مناسب به آلت نرسیده و باعث ایجاد اختلال در نعوظ می شود ولی در بیمارانی که از زودانزالی رنج می برند آلت به حالت نعوظ کامل می رسد ولی بلافاصله بعد از شروع نزدیکی و دخول، مرد به انزال می رسد.

علت عدم نعوظ در مردان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی و یا بیماری هایی مثل دیابت می شود اما دلیل زود انزالی بیشتر مربوط به مسائل روانی و آمادگی ذهنی و جسمی فرد است .از علت های شایع انزال زود رس می تواند، عدم رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی کامل، فشار عصبی بخاطر رابطه ی جنسی، استرس برقراری رابطه جنسی با همسر تازه ازدواج کرده و یا حتی افسردگی را می توان نام برد.

روشهای نادرست برای حل مشکل

برخی از روشهای غلط درمانی استفاده از قرص ترامادول، مواد مخدر و مشروبات الکلی است. ترامادول و مواد مخدر در ابتدای شروع استفاده باعث تاخیر در انزال می گردند و از این بابت به فرد کمک می کنند ولی در دراز مدت به دلیل اثر بر میل جنسی و کاهش آن باعث می شوند فرد تمایلی به برقراری رابطه جنسی نداشته باشد. از سوی دیگر استفاده از این مواد باعث ایجاد اعتیاد و آسیب ها و پیامدهای ناگوار دیگری برای فرد می شود. همچنین برخی از مردان برای پیشگیری از این مشکل سرعت عمل خود را در رابطه زیاد می کنند و قبل از پیش نوازش به دخول می پردازند و سعی می کنند با عجله کار را پیش ببرند تا بتوانند مدت بیشتری رابطه را ادامه دهند که نتیجه ای برای ایشان جز نارضایتی بیشتر شریک جنسی در بر ندارد. در واقع با این شتاب یک چرخه معیوب از اضطراب فزاینده ایجاد می شود که علاوه بر اینکه بر بهبود زودانزالی تاثیر ندارد، باعث نارضایتی شریک جنسی نیز خواهد شد. انحراف فکر به مسایل غیر جنسی و ایجاد درد یا تحریک دردناک از دیگر شیوه های نادرست برای حل مشکل می باشد.

همچنین برخی از افراد به اشتباه از داروی ویاگرا یا سیلدنافیل برای درمان زودانزالی استفاده می کنند. ویاگرا دارویی است که به تقویت و ماندگاری نعوظ در افرادی که اختلال نعوظی دارند، کمک می کند و هیچ تاثیری بر انزال فرد ندارد و مصرف آن باعث تاخیر در انزال نمی شود.

 راه های درمان زود انزالی

1- تکنیک توقف شروع (stop-start)

یکی از تکنیکهای رفتاری برای مهار زودانزالی تکنیک توقف شروع است. در این تکنیک در هنگام رابطه مرد در زیر قرار می گیرد و زن در بالا و تحریک به ارامی و توسط زن آغاز می شود. مرد قبل از رسیدن به لحظه غیر قابل اجتناب از انزال با اشاره از زن می خواهد که تحریک را متوقف کند و بعد از گذشت 15 تا 30 ثانیه که ارامش برای مرد ایجاد شد مجدد تحریک ادامه می یابد و مجددا قبل از رسیدن به نقطه مورد اشاره تقاضای توقف تحریک صورت می گیرد. این روند چند نوبت صورت می گیرد تا آمادگی لازم در زن ایجاد شود و سپس تا انزال ادامه می یابد.

2- تکنیک سیمن (seman)

یکی دیگر از تکنیکهای رفتاری تکنیک سیمن می باشد. در این تکنیک مرد آلت تناسلی خود را تحریک می کند و قبل از رسیدن به لحظه غیر قابل اجتناب انزال، تحریک را متوقف می کند. سپس 15 تا 30 ثانیه تحریک را متوقف نگه می دارد تا احساس نزدیک بودن انزال سرکوب شود. بعد مجددا تحریک شروع می شود و بهمین منوال 3 بار توقف تحریک صورت می گیرد و در پایان اجازه انزال داده می شود. این تمرین دو تا سه بار در هفته انجام می شود و بعد از گذشت 3 نوبت از تمرین دفعات توقف به تدریج از 3 بیشتر می شود تا مدت زمان تمرین به تدریج افزایش یابد و فرد بتواند بین 7 تا 10 دقیقه تحریک بدون انزال داشته باشد.

3-تکنیک فشردن سر آلت تناسلی

در این تکنیک مثل تکنیک قبلی تحریک صورت می گیرد و قبل از رسیدن به لحظه انزال، با دو انگشت محکم سر الت تناسلی فشرده می شود و این باعث فروکش کردن تحریک و از بین رفتن احساس انزال می شود و بعد از چند ثانیه مجددا تحریک ادامه می یابد.

4- روش درمان گام به گام

گام اول: تکنیکهای رفتاری که مورد اشاره قرار گرفت خود بخشی از درمان گام به گام زودانزالی است. با توجه به آنکه اضطراب و استرس نقش اساسی در وقوع انزال زودرس دارد توصیه می شود در اولین گام فرد مبتلا به این اختلال با تغییر سبک زندگی خود استرسها و تنشهای موجود را کاهش دهد. فرد باید با یادداشت کردن رویدادهای استرس زا و با استفاده از تکنیکهای مقابله با استرس نسبت به کنترل این استرسها اقدام کند.

گام دوم: با توجه به نقش غذاها در وقوع یا پیشگیری از انزال زودرس فرد مبتلا در گام دوم از نظر رژیم غذایی باید غذاهایی که باعث انزال زودرس هستند را کاهش و غذاهایی که کمک به درمان می کنند را بیشتر مصرف نماید. همچنین فاصله مناسب بین رابطه و وعده غذایی را رعایت نماید. آنچه که در اکثر منابع طب سنتی و جدید مطرح می باشد اینکه برخی از مواد غذایی باعث انزال زودرس و تشدید آن می شوند مانند ماست، دوغ و لبنیات و غذاهایی که در اصطلاح طبیعت سرد دارند، فلفل و ادویه جات تند. در مقابل برخی مواد غذایی مثل موز، عسل، خرما، مارچوبه، تخم مرغ، شکلات تلخ، هویج، جو دوسر، تمبر هندی، آووکادو، بلوبری، موز، گردو، غلات و حبوبات بویژه لوبیا، سیر و پیاز، کرفس، مغز پسته و بادام، قارچ، لوبیای سبز، گیلاس و برنج قهوه ای کمک به کنترل زودانزالی می کنند.

گام سوم: در این گام ورزش اهمیت دارد. ورزش به دو شکل می تواند صورت گیرد و بر انزال زودرس تاثیر بگذارد. ورزش بصورت عمومی و به شکل یک پیاده روی یا نرمش سبک و روزانه 15 تا 20 دقیقه که باعث بهبود گردش خون، رفع استرسها و نگرانیها و آمادگی جسمانی بهتر در رابطه می شود و بصورت غیر مستقیم به درمان زودانزالی کمک می کند. و ورزش اختصاصی کیگل که بصورت خاص عضلات ناحیه پرینه را تقویت می کند و کمک می کند تا زودانزالی درمان شود.

گام چهارم: باید در خود رابطه باید انجام شود رعایت اصول رابطه جنسی صحیح یعنی بهنگام بودن، دوسویه بودن، پیش نوازش طولانی و مناسب و حفظ طمانینه و ارامش در خود رابطه می باشد. هر چقدر طمانینه و آرامش بیشتری در سکس وجود داشته باشد و هر چقدر پیش نوازش بهتر و بیشتر صورت گیرد کمک می کند تا زودانزالی زودتر بهبود یابد.

گام پنجم: استفاده از تکنیکهای رفتاری مد نظر می باشد که توضیح انها در بالا داده شد.

گام ششم: موقعیت یا پوزیشن در رابطه باید مورد توجه قرار گیرد. موقعیت سنتی در رابطه جنسی که مرد در بالا قرار می گیرد باعث تشدید زودانزالی می شود و لذا در افراد مبتلا به زودانزالی توصیه می شود از موقعیتی استفاده شود که زن در بالا قرار می گیرد. همچنین موقعیت عمود بر هم نیز موقعیت مناسبی است. زن خوابیده و زانوها را جمع می کند و مرد از زیر زانوهای او و به شکلی که بدنش زاویه نود درجه با بدن زن دارد عبور کرده و رابطه صورت می گیرد. در این موقعیت امکان تحریک کلیتوریس توسط دست نیز فراهم می شود و کمک می کند تا زن تحریک بیشتری دریافت کند و زمان ارگاسم وی جلو بیفتد و مرد نیز تحریک را با شدت کمتری دریافت کند و انزال به تاخیر افتد.

گام هفتم: استفاده از کاندوم تاخیری یا اسپری و ژل آمیزشی . این ها باعث می شوند تا تحریک کمتری توسط آلت تناسلی حس شود و مدت زمان بیشتری طول بکشد تا تحریک به حد انزال برسد.

 5- درمان زود انزالی با استفاده از تمرین کیگل

یکی از روش های موثر برای درمان زود انزالی مردان و همچنین درمان بی اختیاری ادرار در خانم های انجام تمرینات کیگل می باشد. با استفاده از این تمرین های ساده می توانید زودانزالی را درمان کنید. برای آشنایی با این روش مقاله  درمان زود انزالی مردان و بی اختیاری ادرار زنان با تمرین ماهیچه لگنی یا کیگل را مطالعه کنید.