عوارض رابطه مقعدی باعث می شود تا افراد کمتر به سراغ این نوع از رابطه جنسی بروند. برای مثال حکم شرعی رابطه مقعدی، جنبه های بهداشتی رابطه جنسی مقعدی و بیماری ها و مشکلات ایجاد شده ناشی از آن. از نظر پزشکی داشتن رابطه مقعدی احتمال ابتلاء به بسیاری از عفونت‌ ها و بیماری‌ ها برای زن و مرد و به خصوص زن را از طریق معقد فراهم می کند.

رابطه جنسی معقدی همچنین می تواند موجب آسیب های فیزیکی مانند باد شکم‌، بواسیر، شقاق مقعدی، بی اختیاری مدفوعی و نظایر آن گردد. در ادامه با لاولا مارکت همراه باشید تا کلیه موارد فوق را بررسی کنیم.

رابطه مقعدی و بواسیر

حلقه خروجی جداره مقعد به دلیل اینکه مانند واژن قابلیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری لازم برای نزدیکی و حرکت رفت و برگشتی آلت تناسلی مرد را ندارد، در نتیجه احتمال خراش برداشتن و خون ریزی آن بسیار بالا می‌ باشد. اساسا ساختار مقعد برای انجام رابطه جنسی نمی‌ باشد و بگونه‌ای شکل یافته که برای خروج مدفوع کارایی داشته باشد نه برای دخول جسم خارجی، در نتیجه رابطه جنسی مقعدی کاملا غیر طبیعی است. در ضمن این عمل علاوه بر مشکلات یاد شده میتواند موجب پارگی رکتوم گردد که در این صورت نیاز به عمل جراحی می‌باشد.

عضلات اسفنگتر اطراف مقعد که کارکرد آنها بستن مجرا می‌باشد بگونه ای شکل گرفته‌اند که در اثر ورود آلت و با فشاری که مرد با آلت خود بر مقعد می‌آورد بنا به طبیعت خود منقبض ‌گردند تا از ورود جلوگیری کنند. این عمل کاملا غیر ارادی می‌باشد و موجب ایجاد زخم های بسیار ریز در دیواره داخلی مقعد و روده بزرگ می‌گردد ( حتی اگر این کار به آرامی صورت گیرد یا از مواد روان کننده استفاده شود). این فشارها می تواند در مهایت منجر به بواسیر شوند.

بیماری های منتقله از طریق رابطه مقعدی

این زخم ها اگر چه بسیار ریز بوده و شاید هیچگونه دردی نداشته و با چشم قابل مشاهده نباشند ولی شاهراه فوق العاده بزرگی برای ورود باکتری‌ها و ویروس‌ها هستند.
ویروس های خطرناکی اعم از ویروسهای داخل روده و مدفوع و یا ویروسهایی که از طریق آلت مرد وارد شده به داخل جریان خون راه می یابند. این میکروب‌ها می‌توانند بیماری های STD نظیر بیماری ایدز و انواع عفونت های دستگاه گوارشی و عفونت های روده‌ ای را ایجاد کنند.

بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت روزانه شاهد بروز حدود یک میلیون مورد از بیماریهای مقاربتی یا آمیزشی (STDs) در دنیا هستیم. STD ها میکروب‌هایی هستند که می‌توانند پوست، مخاط، واژن (مهبل)، مقعد (رکتوم یا راست روده)، کبد، دستگاه گوارش و حتی چشم، دهان و حلق را گرفتار کنند.
گزارش‌ها بیانگر این واقعیتند که STD ها خانمها را بیشتر گرفتار می‌کنند. طی تحقیقات انجام شده معلوم شده است که خطر ابتلا به برخی از STD ها نظیر ویروس HIV  از طریق رابطه جنسی مقعدی بیشتر از رابطه جنسی مهبلی (از طریق واژن) می‌باشد.

عوارض رابطه مقعدي براي زن - عوارض نزدیکی از مقعد

ایجاد سرد مزاجی در زنان

یکی از مهمترین عوارض رابطه از پشت برای زن، ایجاد سرد مزاجی است. در واقع لذت حقیقی جنسی برای زن از طریق آمیزش از واژن و مجرای تناسلی حاصل می شود نه از طریق مقعد.
در مقعد سلول های حسی لذت وجود ندارد، بنابراین زن به مرور دچار سردمزاجی و بی میلی جنسی می شود. در نتیجه او در آینده نزدیک خود را موجودی مییابد که وسیله دفع شهوت شوهرش شده و خودش نباید از این غریزه خدادادی لذتی ببرد
.

آسیب دیدن ماهیچه های حلقوی (اسفنگتر) مقعد زن

از آنجا که ساختار مقعد طوری است که ظرفیت پذیرش آلت مرد را ندارد (بر خلاف واژن) و هر لحظه امکان آسیب دیدگی ماهیچه حلقوی (اسفنگتر) دهانه مقعد و حتی پارگی آن وجود دارد. در نتیجه زن گرفتار درجاتی از بیاختیاری مدفوع شده و نیازمند جراحی و عوارض بعدی میشود. چون مرد در حال لذت جنسی فقط به فکر دفع شهوت خود است و حرکات بدون کنترل او هر لـحـظه میتواند به زن آسیب فیزیکی وارد کند.

آلوده بودن محیط مقعد

مقعد محل ذخیره فضولات دستگاه گوارش (مدفوع) است که حاوی میکروبهای زیادی است. در اثر مالش و دخول آلت این میکروبها میتوانند وارد دستگاه تناسلی مرد شده، خود او را به عفونتهای خاصی مبتلا سازند. در حالی که مقاربت از راه واژن چنین عوارضی به همراه ندارد. نوک آلت تناسلی مردان نیز به دلیل عدم وجود محیطی مناسب برای حرکت رفت و برگشتی احتمال دارد که دچار خراش در سطح گردد که این مورد خطر دریافت ویروس را در شخص فاعل هم افزایش می‌دهد.

فشار آمدن به آلت مرد

از آنجا که دهانه مقعد دارای ماهیچهای حلقوی است، مانند یک کش محکم دور آلت مرد را گرفته و در لحظه خروج منی مانند یک سد عمل میکند. و در اثر این عمل احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه های منی و غده پروستات و عوارض ناشی از آن خیلی زیاد است.

ایجاد زودانزالی در مرد

از جمله عوارض مقاربت از راه مقعد ابتلای مرد به زودانزالی در آینده است در نتیجه نمیتواند آنگونه که باید از همبستری با همسرش لذت ببرد و بنابراین دچار سردمزاجی شده و مشکلات روحی پیدا خواهد کرد.

رابطه مقعدی از نظر اسلام

احکام شرعی داشتن رابطه مقعدی از نظر مراجع تقلید به شرح زیر است:

آيت اللّه  خامنه ای: این عمل کراهت شدید دارد و احتیاط در ترک آن است مخصوصا اگر زن راضی نباشد و در صورتی که موجب اذیت او شود حرام است .

آيت اللّه  تبريزى: بنا بر احتياط واجب جايز نيست.

آيت اللّه  سيستانى: در صورت رضایت زن، كراهت شديد دارد و اگر راضى نباشد، بنا بر احتياط واجب جايز نيست.

آیت الله صافی گلپایگانی: کراهت شدید دارد

آيت اللّه  وحید خراسانی: بنا بر احتياط واجب جايز نيست.

آیت الله صافی نوری همدانی: کراهت شدید دارد.

آیت الله مکارم شیرازی: آیت الله مکارم در صورت رضایت زن اشکال ندارد اما کراهت شدید دارد.

عوارض رابطه از پشت برای اقایان چیست ؟

عوارض رابطه مقعدی برای آقایان یا خانم ها فرقی با هم ندارد و این مسئله به این دلیل است که آناتومی مقعد در آقایان و خانم ها با هم فرقی ندارد.

روش های داشتن رابطه جنسی کم خطر چیست

اگر باز هم قصد برقراری رابطه مقعدی را دارید پیشنهاد ما این است که عوارض آن را به حداقل برسانید. برای این کار بهتر است از کاندوم روان کننده برای برقراری رابطه جنسی مقعدی استفاده کنید.