انواع درجات و گرید واریکوسل

بیماری واریکوسل یا واریس بیضه ها دارای درجات مختلفی است که باعث می شود تا دارای عوارض مختلف باشد. همچنین علائم واریکوسل و اینکه چگونه بفهمیم واریکوسل داریم وابسته به شدت و گرید بیماری است.

واریکوسل گرید ۱ - واریکوسل خفیف

واریکوسل گرید ۱ یا واریکوسل خفیف، نوع کم شدت این بیماری است که در آن رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند. برای تشخیص واریکوسل گرید یک باید از آزمایش داپلر رنگی استفاده شود و همچنین پزشک متخصص با معاینه آن را تشخیص دهد. واریکوسل گرید 1 برای تشخیص شاید حتی نیاز به حبس نفس و زور زدن در هنگام انجام تست داشته باشد.

واریکوسل گرید ۲

در واریکوسل گرید ۲ همانند نوع 1، رگ ها قابل مشاهده نیستند و فقط با لمس و دست گذاشتن روی بیضه هاست که می توان آن را تشخیص داد. واریکوسل گرید 2 در هنگام آزمایش و تست اولتراساند (اولتراسوند) نیاز به زود زدن و حبس نفس ندارد.

واریکوسل گرید ۳

واریکوسل گرید ۳ یا واریکوسل حاد که با نام واریکوسل شدید هم شناخته می شود، به وضوح قابل مشاهده و تشخیص است. واریکوسل گرید 3 شاید توسط خود فرد هم قابل تشخیص باشد اما بهتر است برای تشخیص نهایی به سراغ معاینه توسط پزشک متخصص برود.

احتمال واریکوسل در کدام بیضه بیشتر است؟

به صورت کلی واریکوسل بیضه سمت چپ شایع تر از واریکوسل بیضه راست است. این مسئله به این دلیل است که آناتومی دستگاه تناسلی مردان در هر دو طرف یکسان نیست. درواقع بیضه سمت چپ در آقایان به صورت نرمال و عادی کمی پایین تر از بیضه سمت راست است. البته در مواردی ممکن است واریس بیضه همزمان و در هر دو طرف آن اتفاق بیوفتد.

واریکوسل سمت چپ یا هر دو بیضه

روش تشخیص و علائم واریکوسل - چگونه بفهمیم واریکوسل داریم ؟

روش تشخیص و علائم واریکوسل

با توجه با آمار و شیوع نسبتا بالای واریکوسل بیضه، بعضی مردان از وجود آن خبر نداشته و هیچ نشانه ای ندارند. اما به صورت کلی برخی علائم مشترک این بیماری در افراد مختلف عبارتند از:

 • حس سنگینی، درد و گرفتگی در پوست بیضه
 • توده یا گره درون بیضه که دردی به همراه ندارد
 • سنگین تر یا بزرگتر بودن یکی از بیضه ها از دیگری
 • درد شدید هنگام ایستادن، که هنگام دراز کشیدن ساکت و آرام می شود
 • بدتر شدن درد پس از فعالیت های شدید
 • شدید شدن درد با افزایش گرمای هوا
 • بزرگ شدن و پیچ خوردن رگ های درون کیسه بیضه که شبیه یک کیسه کِرم می شود

واریکوسل یا واریس بیضه یکی از بیماری های شایع موجود در مردان است که در ناحیه تناسلی مردان و بیضه ها به وجود می آید. بیضه ها یکی از غدد تناسلی و تولید مثل در مردان هستند که به تولید اسپرم می پردازند. بیضه ها در کیسه ی بیضه (اسکروتوم) که پوستی نازک دارد قرار دارند و از طریق سرخرگ ها و سیاهرگ هایی که از بالا به بیضه ها وصل شده اند خونرسانی و تغذیه می شوند.

وقتی سیاهرگ های بیضه دچار مشکل شده و گشاد می شوند، بیماری واریکوسل ایجاد می شود. درواقع واریکوسل به معنای گشاد شدن سیاهرگ های درون کیسه بیضه است که شبکه پیچکی نام دارند. همچنین باید بگوییم که نام علمی واریکوسل به انگلیسی Varicocele است. در ادامه با لاولا مارکت همراه باشید تا اطلاعات تکمیلی در مورد واریکوسل از جمله واریکوسل خفیف را برای شما بیان کنیم.

دقیقا واریکوسل چیست ؟ - واریکوسل چیه ؟

واریکوسل چیست

واریکوسل یعنی بزرگ شدن و پیچ خوردن سیاهرگ های کیسه بیضه که درواقع این بیماری واریس رگ های بیضه هم نام دارد و نام علمی آن واریکوسیز ورید های بیضه است. شاید واریس رگ ها را در برخی نقاط بدن خود یا دیگران از جمله پاها دیده باشید. واریس در بعضی افراد از جمله آرایشگران و پرستاران و افرادی که مدت زیادی ایستاده هستند شایع تر است. اما آیا دلیل ایجاد واریس بیضه هم همین است؟ در ادامه به دلایل ایجاد بیماری واریکوسل بیشتر می پرداریم.

شیوع واریکول چقدر است

این بیماری جنسی شایع مردانه در 20 درصد از نوجوانان و در 15 درصد بزرگسالان دیده می شود که شایع ترین سنین ابتلا به واریکوسل بین 15 تا 25  سال است. طبق یک آمار و تحقیق دیگر، 40 درصد از مردان نابارور به بیماری واریکوسل شدید و حاد دچار هستند.

عوارض واریکوسل چیست – عوارض واریکوسل در رابطه زناشویی

اصلی ترین عوارض واریس بیضه روی اسپرم هاست که احتمال ناباروری مردان را می تواند به شدت بالا ببرد. می تواند گفت که واریکوسل شایع ترین علت کاهش کیفیت اسپرم و تولید کم اسپرم است که باعث پایین آمدن احتمال لقاح جنین و ناباروری می شود. اسپرم ها برای رسیدن به تخمک ها و ایجاد لقاح، باید به کمک دنباله و دم خود در محیط مرطوب واژن شنا کرده و خود را به تخمک برساند. وقتی تعداد و فعالیت اسپرم ها کم شود، احتمال رسیدن آنها به تخمک پایین آمده و به این شکل ممکن است باعث ناباروری شود. پس می توان گفت که واریکوسل و ناباروری در مردان رابطه مستقیمی با هم دارند.

عارضه دیگر واریکوسل کوچک شدن بیضه هاست که این مشکل به مرور زمان اتفاق می افتد و برای فرد خیلی قابل لمس نیست. بیضه ها سیستم تولید مثل مردانه هستند و وظیفه تولید و نگهداری اسپرم و هورمون تستوسترون را برعهده دارند. در نتیجه با کوچک شدن بیضه، ظرفیت کارکرد خود را بیشتر از دست خواهد داد.

 

دلایل و علت ایجاد واریکوسل بیضه چیست

دلیل دقیق و قطعی در مورد ایجاد واریکوسل وجود ندارد. اما بسیاری از تحقیقات و محققان بر این باور هستند که واریکوسل به دلیل عدم جریان انتقال خون توسط سیاهرگ های طناب خون رسان به بیضه اتفاق می افتد. وقتی جریان خون به درستی صورت نگیرد، به مرور خون در سیاهرگ ها جمع شده و باعث تورم آنها می شود.
وقتی خون برگشتی از بیضه ها در این محل جمع شود، آنها نمی توانند به درستی عمل کنند و آسیب خواهند دید و در نتیجه باعث کاهش میزان باروری خواهد شد.

درمان واریکوسل

واریکوسل در گرید ها و درجات خفیف خود شاید اصلا نیاز به درمان خاصی نداشته باشد. بسیاری از آقایان مبتلا به واریس بیضه، می توانند بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به درمان صاحب فرزند شوند. اما چه زمانی مسئله جدی است و نیاز به درمان وجود خواهد داشت؟ اگر واریکوسل در فرد باعث ایجاد موارد زیر شود، نیاز است تا برای درمان آن اقدام کند:

 • در صورت داشتن درد در ناحیه بیضه
 • خشکی بیش از حد پوست بیضه
 • در صورتی که بیضه دچار آتروفی (کوچک شدن بیضه) شده باشد
 • در صورت مشکل داشتن در باروری
 • در صورت رشد کندتر و آهسته تر بیضه سمت چپ نسبت به بیضه سمت راست (کوچکتر بودن بیضه سمت چپ)

انواع روش های درمان واریکوسل

در درمان واریکوسل بیضه روش های مداخله مثل جراحی موثر است. هرچند که در برخی منابع روش درمان واریکوسل طب سنتی را هم پیشنهاد می کنند اما میزان تاثیرگذاری آنها مشخص نیست. در جراحی واریس بیضه هدف آن است که رگ هایی که دچار مشکل شده اند را مسدود می کنند تا خونرسانی به صورت صحیحی توسط سایر رگ ها انجام شود.

روش استاندارد عمل جراحی واریکوسل، روش انگوینال میکروسکوپیک است که ایجاد یک برش کوچک در پایین شکم در قسمت بالای بیضه، این عمل را انجام می دهند. به این دلیل که شکاف ایجاد شده در بدن کوچک و عملیات انجام شده بسیار کوچک است، دوره نقاهت پس از عمل بسیار کوتاه می شود. از سایر روش های جراحی واریکوسل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان واریکوسل

 • روش جراحی اینگوینال
 • روش جراحی رتروپریتوان
 • روش جراحی لاپراسکوپ
 • روش آمبولیزاسیون
 • روش جراحی میکروسرجری

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیماری ها و مشکلات زناشویی شایع، به مجله زناشویی فروشگاه محصولات جنسی لاولا مارکت مراجعه کنید. در بلاگ لاولا مارکت به انواع مشکلات و نکاتی که مردان و زنان باید بدانند و همچنین راهنمای خرید محصولات زناشویی و جنسی پرداخته شده است. پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

 

مطالبی که شاید برایتان جالب باشد:

راهنمای خرید کاندوم