واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس چیست

واژینیسموس یا دخول دردناک به گرفتگی های انقباضی و دردناک ماهیچه های دهان ی مهبل گفته می شود که هنگام مقاربت مانع از دخول آلت می شود. اختلال واژینیسموس به انگلیسی با نام Vaginismus شناخته می شود و معمولاً منشأ روان شناختی دارد.
التهاب مهبل هم ممکن است باعث انقباض غیرارادی ماهیچه ها شود. درعلم پزشکی این تعریف، با واژه واژینیسم کاربرد دارد و بیانگر حالت انقباض غیرارادی عضلات ناحیه واژن هنگام نزدیکی است.

چنین افرادی ترس از رابطه جنسی دارند و همچنین دچار ناراحتی، عصبانیت، ایجاد مشکلاتی در روابط خود با همسر، سلب اعتماد به نفس، ممانعت در بارداری و ... می شوند.
این افراد حتی نمی توانند ب دلیل احساس درد هنگام معاینات لگنی یا رحمی معاینه شوند. این اختلال چند درجه مختلف را شامل می شود :

 1. برخی افراد به طورکلی هیچ چیزی نمی توانند داخل واژن خود کنند چون واژن ناگهانی بسته می شود.
 2. برخی امکان استفاده از کاندوم و تامپون را دارند اما انجام رابطه جنسی برایشان مقدور نیست.
 3. دسته دیگر هم امکان برقراری رابطه جنسی را دارند اما رابطه بسیار دردناک و دشوار را تجربه می کنند.

اما در همه موارد، انقباض واژن دخول را دشوار یا غیرممکن می کند. اگر به واژنیسموس مبتلا هستید، نمی توانید انقباضات عضلات واژن خود را کنترل یا متوقف کنید.

 

واژینیسموس چه علائمی دارد ؟ علائم واژینیسموس

علائم-و.اژینیسموس

این اختلال همانند سایر اختلالات و بیماری ها، نشانه های خاص خود را دارد که در میان افراد مختلف متفاوت است. از جمله این علائم عبارتنداز:

 • انقباض غیرارادی واژن و درنتیجه داشتن رابطه جنسی دشوار ودردناک
 • احساس سوزش هنگام نزدیکی و درد شدید و بالتبع ترس از رابطه و همچنین از دست دادن میل جنسی
 • احساس گناه در فرد دچار به این اختلال

اولین علامت واژینیسموس درد به هنگام دخول است و افرادی که این اختلال را دارند، درد و سوزش شدیدی در واژن احساس می کنند. فردی که دچار این اختلال است درواقع در بروز این علائم دخیل نیست و هم چنین اگر واژینیسموس دارید، به این معنی نیست که به طور کلی از فعالیت های جنسی لذت نخواهید برد.
زنانی که به این بیماری مبتلا هستند، هنوز هم می توانند لذت جنسی را احساس کنند ولی به هنگام برقراری رابطه، واژن به صورت غیرارادی منقبض می گردد. واژینیسموس یک مشکل رایج جنسی است که با نسخه پزشک زنان و زایمان قابل درمان است و توصیه می شود که بدیل وجود این مشکل خجالت و شرم را از خود دور کنید و به یک پزشک متخصص جهت درمان مراجعه نمایید.

دیسپارونیا چیست ؟

دیسپارونیا اصطلاح پزشکی برای رابطه جنسی دردناک است. این اغلب با واژنیسموس اشتباه گرفته می شود. با این حال، دیسپارونیا می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • کیست
 • بیماری التهابی لگن
 • آتروفی واژن

 

تشخیص واژنیسموس

تشخیص-واژنیسموس

تشخیص واژینیسموس معمولاً با توصیف علائم شما آغاز می شود و پزشک از شما سؤالاتی می پرسد ازجمله:

 • چه موقع برای اولین بار متوجه این مشکل شدید؟
 • غالباً این اتفاق چگونه رخ می دهد؟
 • به نظر چه چیزی موجب تحریک آن می شود؟

به طور معمول، پزشک همچنین در مورد سابقه جنسی شما سؤال می کند، که ممکن است شامل سؤالاتی در مورد اینکه آیا تا به حال خشونت جنسی یا تجاوزجنسی را تجربه کرده اید یا نه، باشد. به طور کلی، تشخیص و درمان واژینیسموس نیاز به معاینه لگن دارد.
خانم های مبتلا به واژینیسم معمولاً عصبی بوده یا ترس از معاینه لگن دارند. اگر پزشک شما معاینه لگن را توصیه می کند، می توانید در مورد روش های راحت کردن معاینه، صحبت کنید. برخی از زنان ترجیح می دهند از رکاب استفاده نکنند و موقعیت های مختلف جسمی را برای معاینه امتحان کنند.

اگر بتوانید از آینه استفاده کنید و ببینید پزشک شما چه کاری انجام می دهد، ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشید. هنگامی که یک پزشک به واژنیسموس مشکوک می شود، به طور کلی معاینه را تا جایی که می توانند با ملایمت انجام می دهند.
در طول معاینه، پزشک شما به دنبال هر نشانه ای از عفونت یا زخم است. در این اختلال، هیچ دلیل قطعی جسمی برای انقباض عضلات واژن وجود ندارد. این بدان معناست که اگر واژینیسموس داشته باشید، پزشک دلیل دیگری برای علائم شما پیدا نمی کند.

 

علل واژینیسموس چیست ؟

علل واژینیسموس چیست ؟

همیشه دلیلی برای واژینیسموس وجود ندارد. این بیماری با سوء استفاده جنسی یا ضربه روحی، رابطه دردناک در گذشته و عوامل عاطفی پیوند خورده است. در برخی موارد، هیچ علت مستقیمی پیدا نمی شود. برای تشخیص، پزشک معاینه فیزیکی می کند و در مورد سابقه پزشکی و جنسی شما سؤال می کند. این تاریخچه می تواند به نشانه های اصلی دلیل انقباض کمک کند.

به طورکلی از جمله عللی که موجب انقباض غیرارادی واژن هنگام رابطه جنسی می شود عبارتند از:

 • آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان
 • وجود مشکل در همسران
 • نگرانی از اندازه واژن برای انجام رابطه جنسی
 • خستگی یا افسردگی در فرد
 • ترس از بارداری
 • تجربه جنسی ناخوشایند یا دیگر مشکلات جنسی

سابقه جنسی و مشکلات دردناک گذشته از علل واژینیسموس می باشد که فرد به علت تجربه ناخوشایندی که در اثر رابطه جنسی یا معاینه توسط پزشک داشته است، جهت جلوگیری از درد بیشتر، بدنش واکنش نشان می دهد و به این صورت از امنیت و سلامت فرد محافظت می کند.
لذا افرادی که احساس شرم، خجالت یا ترس از رابطه جنسی دارند و یا درک درستی از آن ندارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این اختلال قرار دارند. هم چنین خانم هایی که در گذشته خود تجاوز جنسی را تجربه کرده اند، از برقراری رابطه رعب و ترس خواهند داشت، دید و نگرش نادرست و متفاوتی را نسبت به این موضوع پیدا می کنند و با انجام رابطه مشکل خواهند داشت.

درد-واژینیسموس

از طرفی تنها دلیل درد هنگام مقاربت، ابتلا به این اختلال نیست و می تواند به علت مواردی چون؛ جراحی ناحیه تناسلی، پرتودرمانی لگن، زخم و پارگی کوچک در ناحیه ورودی واژن، عفونت ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز، زگیل تناسلی، مبتلابودن به بیماری های مقاربتی انگلی مانند تریکومونا، خشکی بیش از حد واژن، عوارض جانبی بعضی از داروها، عدم تحریک در رابطه جنسی و نداشتن معاشقه قبل از آن، آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن، ولوودینیا (حساس بودن اعصاب در ناحیه ورودی واژن) و ... باشد.

روش های درمان واژنیسموس

واژینیسموس نوعی اختلال قابل درمان است. درمان معمولاً شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.

سکس تراپی و مشاوره

مشاوره-و-سکس-تراپیست

آموزش معمولاً شامل یادگیری در مورد آناتومی و آنچه در هنگام تحریک جنسی و مقاربت اتفاق می افتد است. همچنین در مورد عضلات درگیر در واژنیسموس اطلاعاتی کسب خواهید کرد که می تواند به شما کمک کند تا نحوه کار اعضای بدن و واکنش بدن را درک کنید.
مشاوره ممکن است شما را به تنهایی یا با شریک زندگی خود درگیر کند. کار با یک مشاور متخصص در زمینه اختلالات جنسی می تواند مفید باشد. تکنیک های آرام سازی و هیپنوتیزم نیز می توانند باعث آرامش شوند و به شما کمک کنند تا در هنگام رابطه راحت تر باشید.

پروتز درمانی

در این روش، پزشک متخصص با استفاده از پروتزهای پلاستیکی مخصوص ناحیه واژن را گشاد می کند. توجه داشته باشید که فرد انجام دهنده بایستی آموزش دیده و مجرب باشد و همچنین بایستی در مطب توسط متخصص زنان انجام شود.

گشاد کننده های واژن

پزشک یا مشاور شما ممکن است یادگیری استفاده از گشادکننده های واژن را تحت نظارت یک متخصص حرفه ای توصیه کند. گشاد کننده های مخروطی شکل را در واژن خود قرار دهید. گشادکننده ها به تدریج بزرگتر می شوند که درنتیجه به کشش و انعطاف پذیری عضلات واژن کمک می کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی برای واژینیسموس

اگر به سختی می توانید از گشادکننده استفاده کنید، به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. در مورد نحوه استفاده از گشادکننده ها بیشتر بیاموزید و با تکنیک های آرامش بخش آشنا شوید.

برداشتن اندومتریوز

اندومتریوز یکی از علل واژینیسموس می تواند باشد و درواقع بخش کوچکی از پوشش داخلی رحم به بیرون رشد می کند و هنگام برقراری رابطه جنسی در ناحیه لگن درد شدیدی ایجاد می کند که با عمل جراحی این بافت اضافی را می توان برداشت.

ورزش و تمرینات کگل

تمرینات کگل برای واژینیسموس

در تمرینات کگل که حرکاتی مرتبط با کف لگن است، عضلات کف لگن منقبض و آزاد می شوند تا فرد بتواند هنگام نزدیکی، این عضلات و عضلات ناحیه تناسلی را کنترل کند و بدین ترتیب از بسته شدن غیرارادی عضلات واژن جلوگیری کند. فرد مبتلا این تمرینات را باید 3-4 ماه انجام دهد.

استفاده از دستگاه RF

استفاده از دستگاه RF امروزه بهترین راه درمان واژینیسموس است که درواقع با امواج الکترومغناطیس با فرکانس وانرژی بالا کار می کند و به هنگام تابش این امواج به عضلات واژن بافت های این ناحیه تغییر پیدا کرده و این اختلال درمان می یابد.

زندگی با واژنیسموس

اختلال عملکرد جنسی می تواند روابط را تحت تأثیر قرار دهد. پیشگامی و درمان می تواند در حفظ یک ازدواج یا رابطه بسیار مهم باشد. مهم است که به یاد داشته باشید، هیچ دلیلی برای شرمندگی وجود ندارد. صحبت با همسرتان در مورد احساسات خود و ترس از رابطه جنسی می تواند به حفظ آرامش بیشتر شما کمک کند.

زندگی با واژینیسموس
پزشک یا شما می تواند راه های غلبه بر واژینیسموس را به شما ارائه دهد. بسیاری از افراد مبتلا به واژینیسموس بهبود می یابند. زمانبندی جلسات درمانی با یک متخصص سکس تراپی می تواند مفید باشد.
استفاده از ژل های لوبریکانت یا مرطوب کننده یا برخی از موقعیت های جنسی می تواند باعث راحتی بیشتر رابطه جنسی شود. هم چنین برای افرادی که دچار خشکی واژن هستند این راهکار می تواند از ایجاد واژینیسم جلوگیری کند.