یکی از مسائل زناشویی که گاهی بسیار در مورد آن بحث های مختلفی وجود دارد، نزديكي در دوران قاعدگي است. این سوال بسیاری از زوجین است که چرا نباید در دوران قاعدگی رابطه داشت ؟
رابطه جنسی در پریود مجاز است ؟ چرا وقتی پریود هستیم نباید رابطه داشته باشیم ؟ ما قصد داریم تا در این مطلب همه موارد در این مورد را بررسی کنیم. با فروشگاه محصولات جنسی لاولا مارکت همراه باشید.

نزديكي در دوران قاعدگي امکان پذیر است ؟

در اکثر ادیان الهی و مذاهب مختلف برقراری رابطه جنسی در طول دوره قاعدگی کراهت شدید دارد و گاهی نیز بطور کامل منع شده است. اصل ماجرا چسیت؟ چرا نباید در دوران قاعدگی رابطه داشت ؟
از نظر علمی در طول دوره قاعدگی اکثر خانوم ها تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. در دوره قاعدگی دهانه رحم زن بیشتر از حالت معمول باز می شود و به دلیل وجود خونریزی، محیط مناسبی برای پرورش عوامل بیماری زا ایجاد می شود.

مضرات رابطه جنسی در پریود - مضرات نزديكي در دوران قاعدگي چیست ؟

نزدیکی در دوران قاعدگی عوارضی را برای زنان در پی دارد که این عوارض عبارتند از:

1. افزایش میزان و شدت خونریزی.

2. افزایش شانس ابتلا به عفونت به دلیل باز بودن دهانه رحم.

3. یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال های تناسلی در زنان.

4. امکان ایجاد عفونت های شدید رحمی به خصوص آندومتریوز.

5. افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی.

گاهی ممکن است به دلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم، (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد.
در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن، در زنان نزدیک به سن یائسگی، افزایش همزمانی رابطه جنسی در قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بوده است.

احتمال داده شده، افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمی کنند، کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار می گیرند. در واقع افزایش خونریزی از دلایلی است که ممکن است افراد به خاطر آن مجبور به برداشتن رحم در سالهای آینده زندگی خود شوند. 

یک مطالعه دیگر که بر روی ۴۹۸ زن مبتلا به نازایی انجام شد نشان داد که بیماری آندومتریوز رابطه مستقیمی با داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی داشته است.
پزشکان معتقدند رابطه جنسی آزاد غیر از زمان های ممنوعه مثل مدت دوره ماهانه، می‌تواند به کاهش دردهای قبل از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک زیادی کند.

راهکار نزدیکی در دوران قاعدگی چیست؟

در دوران قاعدگی فکر کنید که هنوز نامزد هستید؛ یعنی فرض کنید که هنوز همسر شما بکارت دارد و دوشیزه است و نمی توانید از رابطه جنسی واژینال با او داشته باشید. بنابراین اقداماتی که در طول دوره نامزدی انجام می دادید را در این دوره برای رابطه جنسی انجام دهید.
از جمله این اقدامات می توان به معاشقه و عشقبازی، رابطه دهانی و ارتباط بدون دخول اشاره کرد. ممکن است که روابط زناشویی در این زمان دچار اختلال شود، اما باید در نظر داشت که این دوره هم شرایط خاص خود را دارد.
برخی افراد تصور می کنند با استفاده از تامپون می توان اقدام به برقراری رابطه جنسی کرد. اما باید گفت که این وسیله تفاوتی در اصل موضوع ایجاد نمی کند.

حکم نزديكي در دوران قاعدگي - احکام نزدیکی در زمان استحاضه

تمام مواردی که گفته شد بیشتر از نظر علمی نزديكی در دوران قاعدگی را رد می کرد. این موارد جدای از حکمی است که اسلام در این موضوع داده است. وقتی اسلام چیزی را حرام می‌کند به این معنی است که مضرات آن بیشتر از فوایدش است.
در مورد حکم داشتن نزديكي در دوران قاعدگي مراجع مختلف نظرات نسبتا مشابهی دارند که در ادامه به بررسی حکم هر کدام از مراجع عظام تقلید می پردازیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

نزدیکی (دخول) با همسر در ایام عادت ماهیانه (حتی اگر لکه کمرنگی ببیند) بر مرد و زن حرام است اما لذتهای دیگر و بازی کردن با همسر مانعی ندارد و کفاره هم ندارد.

آیت الله العظمی سیستانی

نزدیکی کردن در فرج، که هم برای مرد حرام است و هم برای زن، اگرچه به مقدار ختنه گاه داخل شود و منی هم بیرون نیاید، بلکه احتیاط واجب آن است که مقدار کمتر از ختنه گاه را هم داخل نکند، و این حکم شامل وطی در دبر نمی‏شود، ولی بنا بر احتیاط وطی زن در دبر اگر راضی نباشد چه حائض باشد چه نباشد، جایز نیست.

آیت الله العظمی بهجت

در زمان حیض نزدیکی نمودن در مهبل حائض با علم به آن حرام است و درباره هر یک از مرد و زن، موجب فسق می شود. اگرچه معلوم نیست از گناهان کبیره باشد، ولی حلال شمردن آن، با علم به حرمت آن موجب کفر است.

آیت الله هادوی تهرانی

مقاربت و نزديكي جنسي در ايام عادت ماهانه بانوان حرام است. زن و شوهر نمي توانند جماع (از جلو) داشته باشند. برخی از مراجع تقلید قائل به واجب شدن پرداخت کفاره برای انجام نزدیکی در ایام حیض هستند. تا زمانی که خانم از حیض پاک نشده است، رابطه جنسی با شوهر بر هر دو حرام است.

کفاره نزديكي در دوران قاعدگي - كفاره نزديكی در زمان حيض

هر کدام از مراجع عظام تقلید در مورد کفاره ای که افراد در صورت نزدیکی در دوران قاعدگی باید بپردازند در زیر آمده است:

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی

احتیاط آن است کفاره آن را بپردازید.

آیت الله العظمی بهجت

واجب نیست، هر چند زن راضی به همبستری باشد. بلکه وجوب آن بر شوهر هم، معلوم نیست، و اظهر استحباب است و احتیاطا ترک کفاره نشود.

آیت الله العظمی سیستانی

اگر مرد با زن خود در حال حیض نزدیکی کند، لازم است استغفار کرده و کفاره واجب نیست. گرچه بهتر است کفاره آن در اول حیض یک مثقال طلای سکه دار، و در وسط آن نصف مثقال، و در آخر آن یک چهارم مثقال داده شود. و میزان مثقال شرعی برابر با (18) نخود است.

 

نزديكي در دوران قاعدگي با کاندوم

نزديكي در زمان پريود با کاندوم یا بدون کاندوم از لحاظ مشکلی که برای زن ایجاد می کند خیلی فرقی ندارد. تنها تفاوت رابطه جنسی با کاندوم در پریودی این است که فقط کمی امکان انتقال بیماری ها کاهش می یابد اما همچنان مضر است.

 

این مطالب نیز شاید به دردتان بخورد:

کاندوم زنانه چیست

دوش واژینال چیست