نزدیکی در دوران قاعدگی امکانپذیر است؟ آیا می توان در دوران قاعدگی رابطه جنسی برقرار کرد؟ مضرات برقراری رابطه در دوره پریودی چست؟ و... 

همه اینها سوالاتی است که زوجین جوان و یا حتی زوجین با تجربه در طول دوره قاعدگی بانو با آن مواجه میشود. در این مطلب بطور مفصل در مورد این موضوع که "چرا نباید در طول دوره قاعدگی رابطه جنسی داشته باشیم" صحبت خواهیم کرد. در اکثر ادیان الهی و مذاهب مختلف برقراری رابطه جنسی در طول دوره قاعدگی کراهت شدید داشته و گاهی نیز بطور کامل منع شده است. اصل ماجرا چسیت؟

واقعا چرا رابطه جنسی در طول دوره قاعدگی نهی شده است؟؟؟

از نظر علمی در طول دوره قاعدگی اکثر خانوم ها تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارند. در دوره قاعدگی دهانه رحم زن باز می باشد. باز بودن دهانه رحم و عامل خون، موجب ایجاد محیط مناسبی برای پرورش عوامل بیماری زا خواهند شد.

مضرات نزدیکی کردن زوجین در دوران قاعدگی و پریود 

نزدیکی در دوران قاعدگی عوارضی را برای زنان در پی دارد که این عوارض عبارتند از:

1. نزدیکی در دوران قاعدگی موجب افزایش میزان و شدت خونریزی می شود.

2. برقراری رابطه جنسی در قاعدگی به دلیل باز بودن دهانه رحم سبب افزایش شانس ابتلا به عفونت می شود.

3. قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال های تناسلی در زنان باشد.

4. یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود یا همان قاعدگی عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد.

5. قاعدگی موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی میشود

گاهی ممکن است بدلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد. در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی در قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بوده است.

افزایش خونریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمی کنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار می گیرند.

در یک مطالعه دیگر بر روی ۴۹۸ زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی در قاعدگی رابطه مستقیم داشت. پزشکان معتقدند رابطه جنسی آزاد غیر از زمانهای ممنوعه مثل مدت دوره ماهانه می‌تواند به کاهش دردهای قبل از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک زیادی کند. البته تمامی این موارد جدای از حکمی است که اسلام در این باره داده است. وقتی اسلام چیزی را حرام می‌کند به این معنی است که مضرات آن بیشتر از فوایدش است.

 

راهکار نزدیکی در دوران قاعدگی چیست؟

در دوران قاعدگی فکر کنید هنوز نامزد هستین (البته به شرط سالم بودن بکارت در این دوره) - بنابراین اقداماتی که در طول دوره نامزدی انجام می دادید را در این دوره برای رابطه جنسی نیز انجام دهید. از جمله این اقدامات می توان به معاشقه و عشقبازی، ارتباط دهانی و ارتباط بدون دخول اشاره کرد. ممکن است که روابط زناشویی در این زمان دچار اختلال شود، اما باید در نظر داشت که این دوره هم شرایط خاص خود را دارد.